Anasayfa > İlçemiz Tire > Bedesten

BEDESTEN

İlçemiz Tire

Tire Bedesteni

Bedesten, ‘bezzazistan’ veya ‘bezistan’ kelimelerinden türemiştir. ‘Bez satılan, bezzaz bölgesi’ anlamına gelmektedir. Ayrıca mücevherlerin, değerli taşların silahların, koşum takımlarının ve ipek benzeri kıymetli kumaşların satıldığı, güvenli ve korunaklı yapılardır. Tüccarların kıymetli malları dışında çarşı esnafının kasaları, evrakları ve belgeleri de bedestende saklanmıştır.

Tire Bedesteni, Tire’nin Gazazhane Caddesi’nde yer almaktadır. Borsa vazifesi de gören bu önemli yapı 15.yy ortalarında, yani Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Sekiz kubbe ile dört ayrı girişe sahip olan ve dış cephesinde toplamda 16 dükkân bulunan Tire Bedesteni, yapıldığı 15. yüzyıldan İmparatorluğun yıkılışına dek, Tire’deki ticari hayatın canlı merkezlerinden biri olmuştur. Tarihi Bizans Çarşısı’nın üzerine kurulan ve günümüze kadar ulaşmış olan bu önemli kültürel miras, restorasyonunun ardından T.C. Tire Belediyesi tarafından bir kültür merkezine dönüştürülmüştür.

Tire Bedesteni’nde pek çok sergi, geleneksel kıyafetlerin yer aldığı defile, konser ve söyleşi yapılmıştır, yapılmaya da devam etmektedir.

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN