Anasayfa > İlçemiz Tire > TİKAM

Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM)

İlçemiz Tire

T.C. Tire Belediyesi Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM)

T.C. Tire Belediye Başkanı Sayın Salih Atakan DURAN tarafından Tire’mizin zengin kültür mirasını korumayı ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM) ‪tüm hemşehrilerimizin ziyaretine açıktır.

Tire'deki tarihi ve kültürel yapıyı korumak ve projeler üretmek konusunda T.C. Tire Belediyesi'nin ortaya koyduğu en önemli projelerden biri, 25 Şubat 2020 tarihinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katılımıyla açılışı gerçekleştirilmiş olan T.C. Tire Belediyesi Tire Kent Arşivi Merkezi'dir.T.C. Tire Belediyesi Tire Kent Arşivi'nin amacı, Tire merkezli olmak üzere Menderes Havzası'yla alakalı inceleme ve araştırmalar yapmak, bilgi ve belge birikimi sağlamak ve bir kentsel belleğin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Yunanca, İbranice ve İtalyanca yaklaşık 125.000 yazılı ve görsel materyal, basılı ve dijital olarak bu çatı altında toplanmıştır. Tire ile alakalı arşiv belgeleri, şeriye sicilleri; mahkeme-okul-nüfus-evlilik defterleri; tapu kayıtları, 1890-1970 yılları arasına ait gazete ve dergiler; Batı Anadolu hakkında yazılmış kitaplar, makaleler ve tezler ile yine Batı Anadolu'yla alakalı tarihi fotoğraflar, efemeralar ve ses kayıtları; bilimsel çalışmalara katkı sunmak amacıyla akademisyenlerin ve araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. 
Üniversitelere sunulan desteğin yanı sıra T.C. Tire Belediyesi Tire Kent Arşivi Merkezi, Tire Belediyesi Kültür Yayınları'nın da hazırlandığı birimdir.

 

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN