Anasayfa > İlçemiz Tire > Yalınayak Hamam

Yalınayak Hamamı

İlçemiz Tire

Yalınayak Hamamı

Tire’nin Yalınayak Mahallesi’nde bulunan Yalınayak Hamamı, Fatih Sultan Mehmet Dönemi, yani 15. yüzyıl yapılarındandır. Bu hamam, Tire’nin en anıtsal yapı örneklerindendir. Yapıldığı dönemde, erkekler ve kadınlar kısmı olmak üzere iki kısımdan meydana gelen bir çifte hamamdır.

Giriş kısmında fıskiyeli bir havuz bulunan Yalınayak Hamamı’nın, erkekler kısmında bulunan yıkanma alanındaki göbek taşına çok özel bir eğim verilmiştir. Kubbesi ise samanyolundan esinlenerek yapılmış yıldız ve çokgen formlu aydınlatma delikleriyle donatılmıştır.

Yalınayak Hamamı, erkekler kısmındaki yıkanma bölümünde bulunan ‘Mikve(Arınma) Havuzu’ nedeniyle, diğer Türk hamamlarından ayrılmaktadır. Bu bölüm, o dönemde, Tire’de hatırı sayılır bir nüfus barındıran Yahudiler için tasarlanmıştır.

Yahudiler bu havuzda, kubbedeki özel bölümden aşağıdaki havuza akarak biriken yağmur suyuyla, yani saf suyla mikve(arınma) ritüeli gerçekleştirmişlerdi. İşte böylesi bir tasarıma sahip olan Yalınayak Hamamı, bu yönüyle çok uzun süre Tire Yahudilerinin de önemli toplanma alanlarından biri olmuştur.

Günümüzde kullanım hakkı T.C. Tire Belediyesi’ne aittir.   

 

HIZLI MENÜ & BİZE ULAŞIN